Beşiktaş Sokakta Sanat

MAX ON DUTY

SOMON

RAKUN

MAX ON DUTY 'Merdivenler Renkleniyor Projesi' 30 Haziran - 1 Temmuz 2020

İstanbul sokaklarında ”Max on Duty” olarak tanınır. Grafiti ve İllüstrasyon sanatı ile ilgilenir. Sanat ve eğitim hayatına 2012’den beri İstanbul’da devam eden sanatçı, 1993 yılında Antalya’da doğmuştur. Grafiti ve Mural sanatları ile ilgili çalışmalarına 2014 yılında başlamış ve yurtiçi ve yurtdışında çalışmalara imza atmıştır. Çalışmalarında renk ve biçimi stilize ederek alternatif bir form dili oluşturur ve ögeyi yeniden tanımlar. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde eğitimine devam eden sanatçı, mekanik ve organik nesnelerin yapısından, insan ve toplumların davranış kültürlerinden ve eylemlerinden ilham alır.

The artist is an İstanbul based artist known as ‘’Max on Duty’’. He deals with graffiti and illustration. The artist, who has been continuing his art and education since 2012, was born in 1993 in Antalya. He started his studies on graffiti and mural arts in 2014 and worked on project based in Turkey and abroad. In his works, he creates an alternative form by stylizing the color and the form. Continuing his education at Mimar Sinan Fine Arts University, Department of Industrial Design, the artist is inspired by the structure of mechanical and organic objects, the behavioral cultures and actions of people and communities.

SOMON 'Merdivenler Renkleniyor Projesi' 12-16 Haziran 2020

İstanbul sokaklarında bombing, mural ve sticker ile boy gösteren Somon, üretimini duvar, iç mekan, tuval ve dijital gibi farklı disiplinlerle paralel sürdürmektedir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ndeki Grafik Tasarım eğitimine halen devam etmektedir.

Somon, who shows up on streets of İstanbul with his bombings, murals and stickers, continues his works in parallel with different mediums such as private spaces, canvas and digital areas. He still continues his Graphic Design education at Mimar Sinan Fine Arts University.

RAKUN 'Merdivenler Renkleniyor Projesi' 24-27 Haziran 2020

1997 yılında Kadıköy’de doğdu.Çocukluğu boyunca resme, boyaya, karalamaya ilgi duydu.2012 yılında yaptığı rakun stencil’ları sayesinde sokak sanatıyla tanıştı.O zamandan beri Rakun imzası ile sokaklarda aktif olarak iş üretmeye devam ediyor.

Rakun was born in Kadıköy in 1997. During his childhood, he was interested in painting doodling. In 2012, he got into street art with his Rakun (raccoon) stencils. Since then, he has been actively producing murals and graffitis on the streets with the signature ‘’Rakun’’.

No More Lies ‘Covid Wall’ 26-31 Temmuz 2020

1969 Ankara doğumlu mühendis. Gündüzleri bir şirkette yönetici olarak çalışıyor. Geceleri ise hayvanlar âleminin üyelerini stencilleriyle duvarlarda ölümsüzleştiriyor. Bu yüzden gerçek ismini ve yüzünü bizden saklıyor. İstanbul’un köhne duvarlarına, mendireklere, deniz fenerlerine yaptığı kutup ayısı, gergedan, zebra, penguen ve diğerleri street art severler tarafından büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Sticker’la başladığı street art macerasına stencil’le devam ediyor.

FUTURA ‘Duvarların Dili’ 2014

New York doğumlu, sokak sanatına soyut yaklaşımıyla tanınan graffitici Futura, 1970’lerin başlarında, 15 yaşında bir lise öğrencisiyken, yeraltı metrolarında boyamaya başlamış. 1970 ve 1980’lerde pek çok graffiti sanatçısı harf odaklı çalışmalar yaparken, Futura soyut tarzıyla graffitiye farklı bir soluk getirmiştir. İşleri en fazla sergilenen graffiti sanatçılarından biri olarak geçirdiği on yılın ardından ürün tasarımına geçen Futura, Nike, Recon ve Medicom Toy gibi şirketlerle çalışmış ve hâlâ Futura Laboratories markası için giysi tasarlamaktadır. İşleri çok sayıda galeri ve müzede sergilenen Futura’ya göre graffiti “kendini tanıtma sanatının doruğu.”

GAIA ‘Duvarların Dili’ 2014

Gaia sokak sanatının bütün sanatçılar için değerli olduğunu kabul ediyor ve bu janrı, formel bağıntının karşıtlığı olarak, inşa edilmiş çevreyle olan ilişkisiyle tanımlanan bir hareket olarak algılıyor. İşgal edilmiş varoşlardan karalanmış aşk ilanlarına kadar, müdahale yöntemleri ve doğrudan eylem kentsel ortama içkindir ve sokak sanatı ilhamını bu uzlaşmalardan alır.
Gaia kendi sanatını, maneviyatın ifadelerini politik çatışmayla sentezlemeye yönelik sürekli bir çaba olarak tarif eder. Sanatçı şu ara, mekân ve yeri, utanmaz bir yabancının perspektifiyle kamusal alanda yansımalar yaratmaya çalıştığı eserinin kaynağı olarak kullanıyor.

HERAKUT ‘Duvarların Dili’ 2014

(“Hera”, Jasmin Siddiqui, 1981, Frankfurt, Almanya)
(“Akut”, Falk Lehmann, 1977, Schmalkalden, Almanya)

Herakut’un çalışmaları, farklı geçmişleri ve farklı yetenekleri olan iki yaratıcı insanın görsel bir diyalogu olarak görülebilir. İkili, sanatsal üretimlerini “ying-yang” olarak tarif ediyor; perspektif bağlamında eril ve dişili, teknik bağlamında kabalık ve hassasiyeti, mesaj bağlamında ise sevgi ve nefreti barındırıyor.

Sokak sanatının hayal gücünü ateşleyen ve ilham veren toplumsal bir iş olduğunu düşünen Herakut, bu sanatı özgür içeriği ve düşük maliyetiyle davetkâr da buluyor ve şöyle diyor, “Bu politikadır. Halkın, halk için görsel sesidir. Herhangi bir yaratıcı bireye güç verir. Büyük şirketler tarafından yaratılan bütün o ticari mesajların yanında bir alan talep eder. Topluma, tek bir zihnin bile fark yaratabileceğini hatırlatır.

PSYCKOZE ‘Duvarların Dili’ 2014

Graffiti kültürünün Fransa’daki öncülerinden Psyckoze günümüzde atölye çalışmalarını galerilerde sergilerken, başta Paris’in yeraltı mezarlıklarındaki işleri olmak üzere sokaktaki aktif çalışmalarını sürdürüyor. Sanatçının yapıtları hem biçem hem de ruh olarak graffitiye bağlı, fakat seramik karo, taş gibi zamanı kat edebileceğine inandığı malzemelerle çalışıyor.
Atölye çalışmalarında ise kişisel deneyimlerinden beslenen Psyckoze için atölye “kişinin her gün tuvaliyle dövüştüğü bir ring ve sarsıcı olmayı sürdüren uzun bir dayanıklılık çalışmasıdır.

NERONE

TURBO & NO MORE LIES ROBOT VE KUŞLAR

DESTEKÇİLER

back to top