İstanbul Comics and Art Festival, kamusal alan yerleştirmeleri, çizgi roman ve illüstrasyon stand ve sergileri, atölye programları, seminerler ve sanatçı konuşmalarını içeren, şehir, çizgi dünyası ve farklı sanat disiplinleri üzerinden yaratıcı deneyim alanları sunan bir açık hava festivalidir.

manifesto-icon

URBAN HACKING

Urban Hacking, İstanbul Comics and Art Festival kapsamında on bir sanatçı ve tasarımcının Kadıköy sokaklarına uyguladığı sanatsal müdahaleleri izleyici ile buluşturuyor. Sanatçılar, festivalin bu seneki kavramsal teması ‘’kimlik’’ üzerinden kente müdahaleleriyle, kent kimliklerinin uğradığı dönüşüme odaklanıyorlar.
Farklı disiplinlerden gelen on bir yaratıcı ismin çeşitli medyumlarla sokaklara uyguladıkları projeler, disiplinlerarası bir kurgu üzerinden şekilleniyor.

neler-var-png

NELER VAR?

URBAN HACKING

Detaylar çok yakında…

İLLÜSTRASYON SERGİLERİ

Müziğin görselleşmesi sürecine odaklanacak olan sergi, lokal müzisyenlerin illüstrasyon ile üretilmiş albüm kapakları arşivi üzerinden iki disiplini bir araya getiriyor.

MÜZİK

Alternatif müzik temsilcisi gruplar ve dj’ler bu yıl ICAF sahnesinde olacak. Detaylar çok yanında…

ÇİZGİ ROMAN VE KARİKATÜR

Dükkanlar, yayınevler, özer koleksiyonlar, karikatür ve yayınları ile çizgi roman ve karikatür dünyasına dair her şey.

FANZİN VE BAĞIMSIZ YAYINLAR

Alt kültürün temsili üreticileri ve atölye çalışmaları ile festival alanında olacak.

GRAFFITI

ICAF bu yıl canlı graffiti çalışmaları ile kadın graffiticileri ağırlıyor.

SEMİNERLER VE ANİMASYON GÖSTERİMLERİ

ICAF seminerleri ve animasyon gösterim alanı bu yıl ID (Identity/Kimlik) kavramı üzerinden grafiticilerin alternatif kimlikleri, kadın sanatçıların graffiti ve sokak kültürü içerisindeki varlıkları, kent kimliklerinin sanatçı müdahaleleriyle uğradıkları dönüşümler, süper kahramanların çoklu kişilikleri gibi konular üzerinden kurgulanıyor.

soylesiler-icon

FESTİVAL PROGRAM

SAAT ETKİNLİK KİMİNLE YER
12:00 – 13:30 Albüm Kapağı Tasarımı Ağaçkakan “İki Ayaklı Paradoks” Moderatör: Merve Şendil & Murat Kılıkçıer KORT 1
14:00 – 15:30 Müzisyen ve Çizer Katılımıyla Albüm Kapağı Söyleşisi ESKİZ – Sedat Girgin KORT 1
16:00 – 17:30 URBAN HACKING Sanatçıları Söyleşisi Ayça Ceylan, Duygu Kanadıkırık, Elif Atmaca, Gizem Akgönül&Cem Demirci, Inez Piso, Merve Şendil, Onaranlar Kulübü, Rafet Arslan, Ragıp Basmazölmez, Sebahat Karcı KORT 1
16:00 – 17:30 Albüm Kapağı Tasarımı – Ağaçkakan “İki Ayaklı Paradoks” Moderatör: Merve Şendil & Murat Kılıkçıer KORT 1
18:00 – 19:30 Müzisyen ve Çizer Katılımıyla Albüm Kapağı Söyleşisi IN HOODIES – Murat Güzelgün,Volkan Aydemir, Ekmel Ayar, Eren Akdede, Selin Çınar KORT 1
13:00 – 14:30 Kendi Kahramanını Tasarla Mustafa Karasu – Winsor&Newton, Tombow, Artline Desteğiyle KORT 2
13:30 – 15:00 Manga Atölyesi edding KORT 2
15:00 – 16:30 Çizgi Roman Atölyesi Tolga Hırşova ve Erinç Karğan (Notan Comics) KORT 2
16:00 – 17:30 Manga Atölyesi edding KORT 2
17:00 – 18:30 Çizgi Romanda Diyalog Atölyesi Servet Turan KORT 2
12:00 – 13:30 Flipbook Animasyon ve Animasyona Giriş Atölyesi Barış Çavuşoğlu KORT 3
13:30 – 15:00 Çizgi Roman Atölyesi Utku Yavaşça KORT 3
14:00 – 15:30 İllüstrasyon Atölyesi MSGSÜ İllüstrasyon Kulübü KORT 3
16:00 – 17:30 Storyboard Atölyesi Mustafa Karasu – Winsor&Newton, Tombow, Artline Desteğiyle KORT 3
17:30 – 19:30 Maske Atölyesi MSGSÜ İllüstrasyon Kulübü KORT 3
18:00 – 19:30 Kendi Dövmeni Tasarla Alev Sarı (Pin Tattoo) KORT 3
12:00 – 14:00 Stencil Atölyesi Ari Alpert KORT 4
12:00 – 16:00 Performans Radyo Babylon Dj’leri: Berke Yavuz KORT 4
14:30 – 16:30 Kolaj Atölyesi Serkan Yolcu KORT 4
16:30 – 18:00 Graffiti ve Sokak Sanatı Söyleşisi Somon & Rakun KORT 4
20:00 – 21:00 Konser PALMİYELER KORT 4
12:00 – 13:30 Warhammer Atölyesi Grimdark KORT 5
13:30 – 15:00 Genç Mühendisler ile Lego® Atölyesi KORT 5
15:00 – 16:30 Yaratıcılık Atölyesi KOFF KORT 5
15:30 – 17:00 Yaratıcı Ürün Tasarımı Atölyesi Hipicon ile Paper Street Co. KORT 5
13:30 – 15:30 Stop Motion Atölyesi Berat İlk HAVUZ
16:30 – 17:30 Havuzbaşı Animasyon Kuşağı HAVUZ
17:30 – 18:30 Genç Animatörler Söyleşisi HAVUZ
19:00 – 20:00 Havuzbaşı Animasyon Kuşağı HAVUZ
14:00 – 15:00 Arketipler ve Süper Kahramanlar Devrim Kunter KİLİSE
15:15 – 16:15 Tek Çizgiyle Minimal Anlatım Tan Cemal Genç KİLİSE
16:30 – 17:30 Canlan Biraz Berat İlk KİLİSE
18:00 – 19:30 Çizgi Romanda Üretkenlik Tolga Hırşova ve Erinç Karğan (Notan Comics) KİLİSE
SAAT ETKİNLİK KİMİNLE YER
12:00 – 13:30 Albüm Kapağı Tasarımı In Hoodies ‘Man Down’ Moderatör: Merve Şendil & Murat Kılıkçıer KORT 1
14:00 – 15:30 Müzisyen ve Çizer Katılımıyla Albüm Kapağı Söyleşisi Big Baboli – Kes, Ofisboyz, Emre Kula, The Ringo Jets Moderatör: Murat Kılıkçıer KORT 1
16:00 – 17:30 Albüm Kapağı Tasarımı In Hoodies ‘Man Down’ Moderatör: Merve Şendil & Murat Kılıkçıer KORT 1
18:00 – 19:30 Albüm Kapağı Tasarımı Esk Reyn – Ağaçkakan, Nuka – Kamufle Moderatör: Murat Kılıkçıer KORT 1
13:00 – 14:30 Çizgi Romanda Diyalog Atölyesi Servet Turan KORT 2
14:00 – 15:30 Manga Atölyesi edding KORT 2
15:00 – 16:30 Çizgi Roman Atölyesi Tolga Hırşova ve Erinç Karğan (Notan Comics) KORT 2
16:00 – 18:00 Manga Atölyesi edding KORT 2
17:00 – 18:30 Kendi Kahramanını Tasarla Mustafa Karasu – Winsor&Newton, Tombow, Artline Desteğiyle KORT 2
11:30 – 13:00 İllüstrasyon Atölyesi MSGSÜ İllüstrasyon Kulübü KORT 3
12:00 – 13:30 Story Board Atölyesi Mustafa Karasu – Winsor&Newton, Tombow, Artline Desteğiyle KORT 3
13:30 – 15:00 Çizgi Roman Atölyesi Utku Yavaşça KORT 3
14:00 – 15:30 Flipbook Animasyon ve Animasyona Giriş Atölyesi Barış Çavuşoğlu KORT 3
15:30 – 17:00 Kendi Dövmeni Tasarla Alev Sarı (Pin Tattoo) KORT 3
16:00 – 17:30 Karikatür Atölyesi Çağdaş Ural KORT 3
17:30 – 19:30 Maske Atölyesi MSGSÜ İllüstrasyon Kulübü KORT 3
12:00 – 14:00 Linolyum Baskı Atölyesi Ari Alpert KORT 4
12:00 – 16:00 Performans Radyo Babylon Dj’leri: Doğan Aktay, Aytun Çırkın KORT 4
14:30 – 16:30 Fanzin Atölyesi Deniz Beşer KORT 4
17:00 – 19:00 Stencil Atölyesi Ari Alpert KORT 4
17:00 – 18:30 Türkiye’de Fanzin ve Fanzin Kültürü Söyleşisi Deniz Beşer KORT 4
20:00 – 21:00 Konser The Ringo Jets KORT 4
12:00 – 13:30 Warhammer Atölyesi Grimdark KORT 5
13:30 – 15:00 Genç Mühendisler ile Lego® Atölyesi KORT 5
15:00 – 16:30 Yaratıcılık Atölyesi Koff KORT 5
15:30 – 17:00 Yaratıcı Ürün Tasarımı Hipicon ile Paper Street Co. KORT 5
17:00 – 18:30 Kasnak Boyama Atölyesi Hipicon ile Serkan Akyol KORT 5
13:30 – 15:30 Stop Motion Atölyesi Berat İlk HAVUZ
16:30 – 17:30 Havuzbaşı Animasyon Kuşağı HAVUZ
17:30 – 18:30 Genç Animatörler Söyleşisi HAVUZ
19:00 – 20:00 Havuzbaşı Animasyon Kuşağı HAVUZ
14:00 – 15:30 Sanki Sen Aynı Ben Cem Güventürk KİLİSE
16:00 – 17:30 Kötü Kedi Şerafettin Yaratım Süreci Söyleşisi Bülent Üstün KİLİSE
18:00 – 19:30 Geek ya da Yaban Yaşam Geekyapar KİLİSE
SAAT ETKİNLİK KİMİNLE YER
12:00 – 13:30 Albüm Kapağı Tasarımı The Ringo Jets “The Baba” Moderatör: Merve Şendil & Murat Kılıkçıer KORT 1
14:00 – 15:30 Müzisyen ve Çizer Katılımıyla Albüm Kapağı Söyleşisi Ethem Onur Bilgiç – SKYSKETCH Moderatör: Murat Kılıkçıer KORT 1
16:00 – 17:30 Albüm Kapağı Tasarımı The Ringo Jets “The Baba” Moderatör: Merve Şendil & Murat Kılıkçıer KORT 1
18:00 – 19:00 Albüm Kapağını Çizen Müzisyenler Söyleşisi Nilipek, Haossaa Moderatör: Murat Kılıkçıer KORT 1
13:00 – 14:30 Çizgi Romanda Diyalog Atölyesi Servet Turan KORT 2
14:00 – 15:30 Manga Atölyesi edding KORT 2
15:00 – 16:30 Çizgi Roman Atölyesi Tolga Hırşova ve Erinç Karğan (Notan Comics) KORT 2
16:30 – 18:00 Manga Atölyesi edding KORT 2
17:00 – 18:30 Kendi Kahramanını Tasarla Mustafa Karasu – Winsor&Newton, Tombow, Artline Desteğiyle KORT 2
11:30 – 13:00 İllüstrasyon Atölyesi MSGSÜ İllüstrasyon Kulübü KORT 3
12:00 – 13:30 Story Board Atölyesi Mustafa Karasu – Winsor&Newton, Tombow, Artline Desteğiyle KORT 3
13:30 – 15:00 Çizgi Roman Atölyesi Utku Yavaşça KORT 3
14:00 – 15:30 Flipbook Animasyon ve Animasyona Giriş Atölyesi Barış Çavuşoğlu KORT 3
15:30 – 17:00 Kendi Dövmeni Tasarla Alev Sarı (Pin Tattoo) KORT 3
16:00 – 17:30 Karikatür Atölyesi Çağdaş Ural KORT 3
17:30 – 19:30 Maske Atölyesi MSGSÜ İllüstrasyon Kulübü KORT 3
12:00 – 14:00 Linolyum Baskı Atölyesi Ari Alpert KORT 4
12:00 – 16:00 Performans Radyo Babylon Dj’leri: Doğan Aktay, Aytun Çırkın KORT 4
14:30 – 16:30 Fanzin Atölyesi Deniz Beşer KORT 4
16:30 – 18:00 Söyleşi: Baskıcı Rejimlerde Bir Kadın Olarak Sokakta Üretmek Shamsia Hassani KORT 4
17:00 – 19:00 Stencil Atölyesi Ari Alpert KORT 4
20:00 – 21:00 Konser Ağaçkakan KORT 4
12:00 – 13:30 Warhammer Atölyesi Grimdark KORT 5
13:30 – 15:00 Genç Mühendisler Atölyesi E2 KORT 5
15:00 – 16:30 Yaratıcılık Atölyesi Koff KORT 5
15:30 – 17:00 Yaratıcı Ürün Tasarımı Hipicon ile Paper Street Co. KORT 5
17:00 – 18:30 Kasnak Boyama Atölyesi Hipicon ile Serkan Akyol KORT 5
13:30 – 15:30 Stop Motion Atölyesi Berat İlk Havuz
16:30 – 17:30 Havuzbaşı Animasyon Kuşağı Havuz
17:30 – 18:30 Genç Animatörler Söyleşisi Havuz
19:00 – 20:00 Havuzbaşı Animasyon Kuşağı Havuz
14:00 – 15:30 Krüw Bülent Gültek, Can Dağlı, Derin Çiler, Murat Kalkavan, Selin Çınar, Zezeah Moderatör: Mert Serim (Bigumigu) Kilise
16:00 – 17:00 Figür Koleksiyonculuğu Söyleşisi İlkay Alikaya & Can Evrenol Kilise
17:30 – 19:30 Dünyadan Albüm Kapakları Söyleşi Radyo Eksen Programcıları: Gülşah Güray, Hakan Tamar, Kan Sezyum, Ketche Kilise
galeri-icon
destekcilerimiz-icon

DESTEKÇİLERİMİZ

KATILIMCILAR

İCAF'A NASIL GİDİLİR?

Etkinlik alanına yol tarifi almak için: İstanbul, “bulunduğunuz konum” yazmalısınız.

Yol tarifini görmek için Yönü ve Yolculuk Modunu soldaki formdan girin.

location-icon

Club Quartier (Saint-Joseph’liler Derneği) Moda

Hülya Sokak No:5 34710 Moda Kadıköy İstanbul

back to top